En lyssky idyll
En gjennomtrengende røyklukt sprer seg utover sommeridyllen Sandhamn utenfor Stockholm. De første flammene stiger mot himmelen. En katastrofe er på gang.
Risikokapitalisten Carsten Jonsson, som bor i London, har bygd en luksuskåk på stranda i Sandhamn. Øyboerne er opprørt over statusbygget, og hans engelske kone vil helst ikke tilbringe sommeren i den svenske skjærgården. Huset vandaliseres allerede før familien rekker å flytte inn. Er det snakk om rene tilfeldigheter eller målrettet sabotasje? Carsten inviterer øyboerne til en innvielsesfest der ingenting mangler, men det skulle han ikke ha gjort. For hvem kan du stole på når du har gjort deg til uvenn med alle?
DREVET AV GRÅDIGHETENS GALSKAP
Etter tjue år i politiet har Thomas Andreasson begynt å miste noe av gløden i yrket sin. Hans venn, juristen Nora Linde, er lykkelig både på jobb og med samboeren Jonas. Men så ryster en mordbrann den lille befolkningen i idylliske Sandhamn.
Når brannen blusser opp står plutselig Thomas overfor en av sine vanskeligste saker noen gang. Politiet gjør nemlig et makabert funn: en ukjent, forkullet kropp.
Lysskye affærer
Carsten Jonsson har tjent store penger i London de siste årene, og er involvert i en lyssky affære på det russiske markedet. Svigerfaren hans har gått inn med store summer, og det brenner ikke bare på Sandhamn, men også under føttene til Carsten. I tillegg til at huset på Sandhamn er en stilmessig katastrofe, har han bygd brygge på naboens eiendom. Når kone og naboer tar til motmæle mot alle hans påfunn, tyr han til flaska og hvitt pulver, og mister grepet.
Korthuset raser
Du kommer tett på karakterene når du leser Viveca Stens krimromaner. Livene de lever, hva som beveger dem, hendelsene som ryster dem. Enten det er politiet eller de kriminelle. Måten Carsten reagerer på når verden går imot ham, er innsiktsfull og engasjerende lesning. Han girer seg nådeløst opp, mister kontroll og klarer å gjøre alle andre skyldige når korthuset raser. Spørsmålet er hvor langt han vil gå for å forhindre det, og om omgivelsene klarer å skremme ham vekk fra Sandhamn.
Uhygge og idyll
På glimrende vis klarer Viveca Sten å holde oss på pinebenken med en strålende intrige og troverdige karakterer. Hun bruker god og nødvendig tid på å bygge opp konflikten, og når den kommer, går det rasende fort i svingene. Avsløringen er umulig å forutsi, Carsten har grunner til å gjøre som han gjør. Selvsagt ender det med en finale der Viveca Sten tar i bruk kunnskapen om skjærgården utenfor Stockholm. For sjuende gang leverer hun krim der forskjellen mellom uhygge og idyll er hårfin. Det er kanskje nettopp det som gjør at du hele tiden må lese mer. Du klarer ikke å slutte.
Av Bernt Roald Nilsen
Til toppen