En selvbiografisk roman om et enebarn, som vokser opp med sin schizofrene, tyske mor og tvangsneurotiske, danske far i 1960-årenes Nykøbing Falster.
Nykøbing Falster er en by som er så liten at den slutter før den har begynt. Hvis du er inne, kan du ikke komme ut – og hvis du er utenfor, kan du ikke komme inn. Du går tvers gjennom, og det eneste sporet som byen etterlater, sitter i klærne og lukter av gjødsel om sommeren og sukkerroer om vinteren. Her ble jeg født i 1960, og det var det nærmeste jeg kunne komme å ikke finnes.
Den som blunker er redd for døden er en skarp og vond – men også varm og morsom – skildring av det å bli utpekt som outsider. Den handler også om å lære å leve med sin egen fortid, og komme seg videre.
Tildelt den danske bokhandlerprisen 2006. Romanen har vært en stor salgssuksess i Danmark og ble tildelt BG Banks Debutantpris, Weekendavisens Litteraturpris og De Gyldne Laurbær.
Knud Romer er født i 1960 i Nykøbing Falster. Den som blunker er redd for døden bygger delvis på hans oppvekst. Romer er utdannet litteraturviter, har jobbet i reklamebransjen og spilt i Lars von Triers film Idioterne. Romanen har vært en stor salgssuksess i Danmark og ble tildelt BG Banks Debutantpris, Weekendavisens Litteraturpris og De Gyldne Laurbær.