Ingen vakker død (Innbundet)

Forfatter:

Kåre Snekvik (Oversetter)

Forfatter:
Innbinding: Innbundet
Utgivelsesår: 2006
Antall sider: 372
Forlag: Damm
Språk: Bokmål
Originaltittel: California girl
Oversatt av: Snekvik, Kåre
ISBN/EAN: 9788204100948
Kategori: Krim og spenning
Omtale Ingen vakker død

Kåret til beste spenningsroman 2005 av de amerikanske krimforfatternes forening MWA !

Beckerbrødrene består av en politimann som arbeider med sin første drapssak, en predikant som lengter etter å få utføre et mirakel og en journalist med store ambisjoner. Alle tre er på kollisjonskurs med en verden i forandring i 1968. Drapet på barndomsvenninnen Janelle har opprørt alle tre, og nå forsøker de på hver sin måte å finne drapsmannen.

Til toppen

Utdrag

"Det er et gammelt ett," sa
Lynette. "Fra bursdagen hennes
i sekstito."
Konvolutten var lysegrønn og firkantet. Andy strøk en finger over
fire cent-frimerket med en rose på.
Lynettes navn utenpå, men ikke noen
adresse. Han tok ut et gratulasjonskort med et bilde av en skog innhyllet av tåke og ordene Kjærligheten snakker i stille stunder.
Han leste høyt.

1. juni 1962

Kjære Lynette.

Hei søster! I dag fylte jeg tretten år
og går ut av sjuende klasse om to
uker! Jeg er fortsatt populær. Jeg
ønsker meg en hest og sminke, men
tror ikke jeg får noen av delene.
Pappa jobber fortsatt lite. Alt er dritt,
men det nye Elvis-albumet er skikkelig bra. Det er over et år siden du dro, og jeg har ennå ikke fått et brev eller en telefon fra deg. Det gjør ikke noe så lenge det er bare bra med deg. Jeg er likevel glad i deg, og kan
besøke deg i tankene mine når jeg vil!
Glad i deg.

J.

"Min søster var optimistisk da," sa
Lynette.

Til toppen

Om forfatter T. Jefferson Parker

T. Jefferson Parker ble født i Los Angeles og har hele sitt liv levd i sørlige California. I 1976 fikk han sin universitetsgrad i engelsk, og i 1978 begynte han sin karriere som skribent i ukemagasinet The Newport Ensign. Etter en tid startet han hos Daily Pilot, hvor han vant tre Orange County Press Club Awards for sine artikler.

"Ingen vakker død" vant Edgar Allan Poeprisen

i 2005 for beste spenningsroman og den sørcaliforniske bokhandelforeningens pris i 2004.

For sin bok "Tause Joe" fikk Parker den prestisjetunge Edgar Award for beste roman, og i tillegg fikk han The Los Angeles Times Book Prize for beste krim/thriller.

Til toppen